Turystyka uzdrowiskowa to bardzo popularna forma ruchu turystycznego. Zwłaszcza w Polsce turyści chętnie wykupują nie tylko pobyty na dłuższy okres, lecz także na weekend. W tym artykule przybliżymy, czym jest właściwie turystyka uzdrowiskowa.
Wszystko o turystyce uzdrowiskowej
Turystyka uzdrowiskowa to jedna z form ruchu turystycznego. Od lat wiele osób spędza wakacje letnie i zimowe w hotelu spa, a romantyczny weekend dla dwojga w górach. Bogata oferta obiektów spa przekłada się na ich wielką popularność na rynku hotelarskim. Rozwój turystyki spa i Wellness postępuje bardzo dynamicznie, o czym świadczy liczba powstałych nowych obiektów w każdym roku. Oprócz tego na rozwój przełożył się wzrost średniej stopy życiowe. Widać to na przykład po ilościach odwiedzin stron internetowych związanych z hasłem „hotel spa góry” czy „hotel spa morze”.
Oprócz średniej stopy życiowej na rozwój wpłynęła także wysoka świadomość społeczna na temat higieny i utrzymywania kondycji organizmu. Jeszcze 20 lat temu nie było tzw. kultu ciała, a statystyki pokazywały, że polski naród boryka się z nadwagą i chorobami układu krążenia. Teraz natomiast osoby w każdym wieku chcą utrzymywać dobrą kondycję zarówno psychiczną, jak i społeczną, aby dobrze się czuć i dożyć tzw. późnej starości. Zmieniły się w związku z tym potrzeby społeczeństwa. Nowe formy turystyki, czyli Wellness i spa doskonale spełniają potrzeby uzdrowiskowe.
Na świecie powszechnie występuje wypalenie zawodowe, a codzienne życie jest pełne stresu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na hotel spa. Góry to bardzo częsty kierunek, ponieważ wiele osób łączy zabiegi pielęgnacyjne z wędrówkami górskimi. Tak naprawdę wiele osób stosuje znak równości między spa a Wellness, lecz jest to błędne. Oba te terminy cechują się odmiennym znaczeniem. Termin spa odnosi się do źródła wód mineralnych, natomiast Wellness nawiązuje do stylu życia, dążącego do zaspokajania wszelkich potrzeb duchowych i fizycznych w celu osiągnięcia dobrego samopoczucia.